Самі собі тарифоутворювачі: у двох черкаських хрущівках заощаджують на теплі близько 40%

Такий тариф зробили самі, вкладаючи кошти в утеплення будинку та зменшення енерговтрат. Місцеві хваляться: вкладені в модернізацію гроші давно вже повернули собі економією на комунальних платежах.

Мешканці двох черкаських ОСББ, створених у панельних хрущівках, платять за теплоенергію чи не найменше у місті, інформують Вечірні Черкаси.

Черкаський Черновецький

Так жартома себе називає Майя Лебедєва, адже у будинку, де вона є управляючою ОСББ, мешкають переважно пенсіонери. Починала організовувати обєднання співвласників будинків восени 2017 року: у вересні створили обєднання у будинку по вулиці Чорновола 241, а у жовтні за адресою Чорновола 241/1. Мешканці першого будинку уже обрали керуючу справами серед своїх сусідів, а Майя Лебедєва продовжує організовувати побут мешканців будинку по Чорновола 241/1.

- «Я и мои бабушки» практично за три роки зробили усі необхідні роботи з утеплення, аби здешевити собі тариф, - розпочинає розмову керуюча справами ОСББ «Чорновола 241/1» Майя Лебедєва. - Коли ми починали створювати об’єднання, люди з недовірою ставилися до цієї ідеї та не особливо вірили у свої можливості. Однак, коли мешканці починають щось робити власним коштом для себе, то міняється їхня свідомість і ставлення до майна.

Не зважаючи на пенсійний вік членів об’єднання співвласників та велику кількість субсидіантів, адже 62% тутешніх мешканців отримують субсидії та пільги від держави, разом їм вдалося зробити на перший погляд непосильну роботу.

- Зараз у нас дуже добре, не порівняти з тим, що було раніше. Усе поміняли, утеплили, все зробили. Середина зими, а в нас досі толком ще й платіжок за тепло не було. Цей рік ще й погода на нашому боці, - хвалиться мешканка ОСББ Зинаїда Біленко.

Раніше у під’їздах холод зимою стояв невимовний, вікна були вибиті, двері не закривалися, столярка зносилася за роки експлуатації і її ніхто не міняв, аби перейти до сусіда необхідно було вдягатися як на вулицю. Сьогодні ж тут у під’їздах навіть при викючених батареях – тепло. Ще усередині грудня у  під’їздах цього будинку батареї були холодні. В квартири подали теплоносій, але намагалися використовувати його мінімально.

До економії через модернізацію

- За логікою необхідно спочатку встановлювати індивідуальний тепловий пункт з погодозалежним регулятором, а потім втілювати решту енергоощадних заходів. Однак оскільки у нас практично не було вікон і не закривалися двері, то ІТП жодного ефекту не дав би. Тому ми пішли від зворотнього, - розповідає Майя Лебедєва.

Сьогодні квартплата для мешканців цього будинку становить 8 грн за м2 житлової площі. Для проведення робіт мешканці не складалися окремо коштами, а накопичували необхідну суму з квартплати. На ремонтний фонд із розміру квартплати використовується близько 35-45% (2-2,2 грн). 40% від необхідної на капітальні роботи суми залучили з місцевих та державних програм, теплих кредитів. Загальна сума вже використаних цим ОСББ коштів на капітальні ремонти становить близько 2 млн грн, з них 415 тис. грн – гроші, які в той чи інший спосіб у ремонтні роботи вклали мешканці будинку. Жителі цього будинку окремо оплачували лише утеплення фасадів власних квартир, у кого квартира більша – той, зрозуміло, і за утеплення стін свого помешкання платив більше, власники менших квартир платили менше. Під’їзди утеплювали коштами, які накопичилися на рахунку ОСББ.

Для порівняння в опалювальний сезон у місяць до заходів утеплення цей будинок споживав 600-700 Гкал. Торік об’єм спожитого тепла на місяць тут скоротився до 400 Гкал. У найхолодніший місяць за квардратний метр за опалення тут платять 16-17 грн., від початку цього опалювального сезону тепло жителям цього ОСББ обходиться в середньому 4 грн за м2 опалювальної площі. Однак показники цієї зими брати до уваги не коректно, адже свої поправки суттєво внесла погода. Минулого року за весь опалювальний сезон трикімнатна квартира у 60 м2 житлової площі у цьому ОСББ тільки на теплі заощадила 5 тисяч грн, однокімнатна – близько 2,5 тис грн. Для порівняння: будинки, без лічильників у сезон не залежно від погоди платили за 1 м2 – 30 грн за теплопостачання. Тут же мешканці платять лише по факту спожитих гігакалорій – у найхолодніший місяць не більше 16 грн.

За три роки існування ОСББ встановили енергоощадні лампи, які завдяки датчикам світла вмикаються у темну пору доби та самі виключаються з настанням ранку. Утеплили будинок, змінили вікна у підїздах, встановили енергоощадні вхідні двері та другі двері у підїзд.

У планах на цей рік – скористатися можливістю співфінансування та встановити індивідуальний тепловий пункт з погодозалежним регулятором. Завдяки цьому місцеві мешканці сподіваються досягти ще більшої економії на теплопостачанні.

Джерело: ЗМІ - Новини Черкас та Черкаської області