Як ми мегавати шукали

Тривалі карантини та обмеження роботи готелів в Україні показали власникам велику проблему с обліком електроенергії. Чимало власників готелів стикнулися з проблемою, що при закритому готелі кількість спожитої електроенергії не набагато зменшилася, а в деяких випадках навіть збільшилась. Хочемо розповісти дві історії реальних клієнтів, що звернулися до нас з даною проблемою, яку, з нашою допомогою, було успішно вирішено.

Об’єкт №1. Готельний комплекс (Івано-Франківська обл., с. Поляниця)

s1.jpg

Клієнт звернувся з побажанням виявити причини надмірного споживання електроенергії в непрацюючему готелі та отримати рекомендацій щодо вдосконалення існуючої електромережі та зменшення витрат на електроенергію.

При дослідженні системи електропостачання на цьому об’єкті було виявлено три окремі вводи електричної енергії у будівлю через окремі комерційні лічильники обліку електроенергії.

s2.jpg

Для визначення показників та структури споживання електричної енергії на кожному вводі були встановлені аналізатор мережі (реєстратори) та проведені виміри споживання по окремих гілках системи електропостачання об’єкту.

s3.jpg

s4.jpg

s5.jpg

Результати обстеження

  1. За період моніторінгу (37 годин) виявлено, що через лічильники спожито 275 кВт*год електроенергії, але за той самий час після точки об’єднання вводів фактично було спожито біля 181 кВт*годин.
  2. Небаланс спожитої електроенергії в більшу сторону (різниця між сумарним комерційним обліком та замірами встановлених реєстраторів споживання електроенергії на усіх споживачах об’єкту) становило за період замірів 94 кВт*годин, що складає біля 2000 (двох тисяч) кВт*год за місяць.

Висновки

Причиною суттєвого небалансу і, як наслідок, надмірного споживання електроенергії на об’єкті, є помилки  в енергогосподарстві готелю. Як вище було сказано готель має три окремі вводи струму. Кожен ввід потужністю 15 кВт та має свій лічильник. Водночас в готелі є кухонне обладнання потужністю більш як 15 кВт. Тому усі три кабелі з’еднали між собою після лічильників. Але всі ці вводи від різних трансформаторних підстанцій, на кожному три фази і на кожної фазі різна напруга, котра ще і змінюється в залежності від загрузки на ТП. Тому струм з ТП з вищою напругою перетікає в ТП з нижчою  напругою, тобто фактично споживання електроенергії немає, але лічильник рахує. При цьому якщо включити потужне обладнання ця ситуація зникає тому що напруги вирівнюються за рахунок падіння на довгих лініях. І навпаки, чим менше споживання готелю, тім більше втрати через перетікання струмів.

Зазвичай, якщо готель працює постійно, дану проблему досить складно помітити без використання спеціалізованого обладнання.

Також, нашими спеціалістами було виявлено невідповідність побудови електромережі встановленим нормам.

Власнику було рекомендовано встановити на двох вводах у будівлю 3-фазні стабілізатори з можливістю каскадування (об’єднання виводів) щоб залишити можливість роботи кухонного обладнання. Залишок потужності з об’єднаного вводу, та потужність третього вводу розподілити на інших споживачів.

Об’єкт №2. Готельний комплекс (Київська обл. с. Чайки)

s6.jpg

Клієнт звернувся з аналогічним побажанням виявити причини надмірного споживання електроенергії, недоліки в існуючій електромережі та отримати рекомендацій щодо покращення існуючої мережі.

На об’єкті побудована сонячна електростанція та встановлено два лічильники електроенергії. Один лічильник встановлений на вводі від зовнішньої мережі. Другий лічильник встановлений до інвертора та рахує скільки електроенергії пройшло через інвертор.

На момент проведення вимірювань були вимкнені наступні навантаження:

  • полив;
  • сауна;
  • басейн.

Споживання антикригової системи перевірено в наступних режимах роботи:

  • антикригова система ввімкнена (керується автоматикою);
  • антикригова система вимкнена.

Для визначення показників споживання електричної енергії було встановлено аналізатор мережі (реєстратор), який дозволяє вимірювати струми по кожній фазі.

Загальне споживання від зовнішньої електромережі із ввімкненою антикриговою системою складає:

  • при зовнішній температурі нижче 0°С: 59 кВт*г за день, тобто орієнтовно 1770 кВт*г за місяць;
  • при зовнішній температурі вище 0°С: 23 кВт*г за день, тобто орієнтовно 690 кВт*г за місяць.

Загальне споживання від зовнішньої електромережі при вимкненій антикриговій системі складає:

  • від 18,5 до 27кВт*г за день, тобто орієнтовно від 550 до 810 кВт*г за місяць.

Насос свердловини споживає ~4А (~0,9кВт) та підключений через сонячний інвертор. Піки на графіку вказують періоди, коли вмикається насос.

Споживання будинку відбувається по лініях L1, L2 від однієї фази С через інвертор. Причому в основному завантажена лінія L1 (4—7А), Лінія L2 (0,1А) — майже не завантажена.

На вводі від основної мережі в основному завантажена фаза С (2—3А, на піку 8—14А).

Фаза A (0,2—0,7А) і фаза B (0,2—1,2А; на піку 2А) фактично не завантажені.

Результати обстеження

Показання двох лічильників (тимчасово встановленого та існуючого) співпали.

Згідно даних аналізатора мережі — фази зовнішньої мережі завантажені нерівномірно (присутній перекіс фаз).  Також аналіз роботи антикригової системи показав, що при роботі ця система споживає більше 50% електроенергії (орієнтовно 1000 кВт*г за місяць) відносно загального споживання.

Принцип роботи автоматики антикригової системи наступний: антикригова система вмикається при мінусових значеннях температури та вмикається при плюсових значеннях температури.

Висновки

Однією з причин надмірного споживання електроенергії є неправильна робота обладнання.

Зазвичай, в готелях відсутній штатний електрик. Електрик викликається тільки у випадку пропадання світла і, зазвичай, він не проводить ретельну перевірку всієї електромережі або роботи встановленого обладнання. Лише послуга з електроаудиту дозволить власнику готелю отримати повне уявлення про стан електромережі та роботи обладнання!

 

Рекомендації

Електромережа об’єкту потребує перегрупування споживачів для рівномірного завантаження фаз.

Для зменшення перекосу фаз, насос скважини необхідно переключити на фазу L3, в такому випадку насос в нормальному режимі буде працювати від зовнішньої мережі, а в аварійному режимі (при відсутності зовнішньої мережі) насос працюватиме від сонячної або бензинової електростанції.

Для економії необхідно покращити схему автоматики керування роботою антикригової системи, яка буде вмикати дану систему на короткі періоди часу.

Економити також дозволить встановлення багатотарифного лічильника, а автоматика системи в такому випадку налаштовується на режим роботи в нічний час, коли тариф на електроенергію дешевший.



АКТУАЛЬНІ МАТЕРІАЛИ